Národní program konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin a agrobiodiverzity
Ministerstvo zemědělství v roce 1993 ustanovilo Národní program konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin, zvířat a mikroorganismů významných pro výživu a zemědělství za účelem zabezpečení trvalého uchování, dostupnosti a setrvalého využívání genetických zdrojů významných pro výživu a zemědělství České republiky (Národní program), neboť je garantem ochrany biodiverzity v ČR, spolu s Ministerstvem životního prostředí.
Program má tři specifické části - podprogramy, vycházející z příslušné národní legislativy:
- Národní program konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin a agro-biodiversity (NPGZR)
- Národní program konzervace a využívání genetických zdrojů mikroorganismů a drobných živočichů hospodářského významu (NPGZM)
- Národní program konzervace a využívání genetických zdrojů zvířat významných pro výživu a zemědělství (NPGZZ)
Společnost OSEVA PRO s.r.o., Výzkumný ústav olejnin Opava je jedním z řešitelských pracovišť NPGZR již ode dne vzniku programu, je zodpovědná za kolekce OLEJNÝCH PLODIN.
Cílem naší práce je získávání, charakterizace a uchování všech dostupných genových zdrojů olejných plodin domácího původu a cenných zahraničních materiálů. Prioritně se jedná o odrůdy, z pohledu koncových uživatelů jsou ale významné také krajové materiály, položky ze sběrových expedic, či rozpracovaný šlechtitelský materiál, nesoucí unikátní znaky. Nově získaný genový zdroj je testován ve víceletých polních maloparcelních pokusech, je popisován pomocí deskriptorů z platných klasifikátorů. Součástí hodnocení je standardně i laboratorní stanovení obsahu zájmových látek a nově také realizace charakterizací genových zdrojů na úrovní DNA, především za účelem vyjádření genetické vzdálenosti mezi položkami. Po ukončení cyklu víceletých hodnocení kurátor kolekce rozhoduje o přeřazení materiálů z kolekce pracovní, do kolekce řádné. Tomu musí předcházet bezpečná regenerace osiva. Materiály v kolekci řádné již mají přiděleno Evidenční číslo národní (ECN), dostupná popisná data, spolu s fotodokumentací, jsou vložena do informačního systému GRIN Czech (https://grinczech.vurv.cz/gringlobal/search.aspx), který slouží uživatelům pro získání informací o položkách a jejich objednávání. Regenerované osivo je odesláno do genové banky v Praze (https://www.vurv.cz/vyzkum/odbor-genetiky-a-slechteni-rostlin/genova-banka). Položka se tímto stává dostupnou uživatelům nejen domácím, ale i zahraničním. Materiály mohou být poskytnuty bezplatně, pouze však pro účely šlechtění, výzkumu a vzdělání. Poskytování materiálů je vázáno na souhlas se Smlouvou o poskytování genetických zdrojů rostlin (Standard Material Transfer Agreement; https://www.gzr.cz/wp-content/uploads/2018/05/SMTAe.pdf ). Aby nedošlo k ohrožení uložených položek vlivem nepředvídatelných okolností, nejcennější materiály jsou ukládány také do bezpečnostní duplikace na Slovensko, případně do mezinárodního uložiště na Špicberky.
V kolekcích Výzkumného ústavu olejnin Opava jsou uchovávány genové zdroje těchto druhů olejných plodin (uveden počet genových zdrojů k 1.1.2023):
- Brukev řepka olejka ozimá (Brassica napus L.f. biennis) 636 GZ
- Brukev řepka olejka jarní (Brassica napus L. f. annua) 190 GZ
- Brukev řepák (řepice) ozimý (Brassica rapa L. subsp. oleifera) 32 GZ
- Brukev řepák (řepice) jarní (Brassica rapa L. subsp. oleifera) 47 GZ
- Hořčice bílá (Sinapis alba L.) 133 GZ
- Hořčice černá (Brassica nigra L.) 28 GZ
- Hořčice sareptská (Brassica juncea L.) 92 GZ
- Mák setý (Papaver somniferum L.) 205 GZ
- Lnička setá (Camelina sativa L.) 89 GZ
- Ředkev olejná (Raphanus sativus L) 8 GZ
- Katrán habešský (Crambe abyssinica) 13 GZ
- Roketa setá (Eruca sativa) 15 GZ
Souhrnné informace o Národním programu naleznete na https://www.np-genetickezdroje.cz