Monitoring chorob

Charakteristika sledovaných lokalit

Sledované lokality na Opavsku leží jižně od Opavy v nadmořské výšce 260 až 295 m n.m. Jedná se o řepařskou výrobní oblast.

Dlouhodobé roční průměry (1981-2010):

  • průměrná roční teplota je 8,6 ⁰C
  • roční úhrn srážek 567,6 mm.

Jaro 2023

období kvetení řepky olejky ozimé vyžaduje zhodnocení ošetření proti bílé hnilobě řepky, původce patogen Sclerotinia sclerotiorum. Ošetřením v kvetení řepky zasahujeme také proti padlí brukvovitých, šedé plísňovitosti brukvovitých, černím a dalším chorobám dle výskytu.

Jedna z možností signalizace ošetření proti bílé hnilobě je Petal test. Ten potvrzuje přítomnost askospor původce choroby v porostu. Konečné napadení je závisle od mikroklima porostu a to teploty a vlhkosti. Optimální podmínky pro infekci jsou teplota 13 °C (minimální 7°C – zdroj web ÚKZÚZ) a vlhkost okolo 80 % po dobu 3 až 5 dnů v průběhu kvetení řepky olejky ozimé.

Infekci podporují střídání teplých májových dešťů a období bez srážek. Vedle srážek a teploty ovlivňuje mikroklima v porostu: poslední výskyty choroby na honu, osevní odstup hostitelských plodin, zapojení porostu, blízkost vodních zdrojů, půda, vítr. Jedná se o všechny faktory ovlivňující vlhkost a teplotu v porostu.

PETAL TEST

odběry 5. května 2023

5. května byly proveden 3. odběr petalů na dvou lokalitách Opava Kylešovice a Opava Předměstí (směr Otice). Odběry byly provedeny z fungicidně neošetřených ploch.

Další aktuální údaje budou k dispozici v pátek 12.5.2023.

Přítomnost askospor patogenu Sclerotinia sclerotiorum v porostech řepky ozimé byla 5. května opakovaně potvrzena.

Na lokalitě Opava Předměstí došlo ke zvýšení kontaminace petalů na úroveň lokality Opava Kylešovice.

Současné povětrnostní podmínky nejsou příliš příznivé pro rozvoj infekce. Je důležité zhodnotit podmínky konkrétní lokality a honu. Vedle srážek zvyšuje riziko napadení také rosa v porostu a relativní vlhkost vzduchu.

Kontaminace petalů askosporami SCLESC na sledovaných lokalitách Opavska k 5. květnu splnila podmínky pro ošetření.

V případě ros v porostech řepky a relativní vlhkosti vzduchu okolo 80 % doporučuji neošetřené porosty řepky ošetřit.

2. května byly proveden 2. odběr petalů na dvou lokalitách Opava Kylešovice a Opava Předměstí (směr Otice). Odběry byly provedeny z fungicidně neošetřených ploch.

Další aktuální údaje budou k dispozici v úterý 9.5.2023.

Přítomnost askospor patogenu Sclerotinia sclerotiorum v porostech řepky ozimé byla 2. května opakovaně potvrzena.

Dle průběhu a předpovědi počasí 5. května a výsledků petal testu jsou na sledovaných lokalitách Opavska podmínky pro infekci splněny.

DOPORUČENÍ pro Opavsko: PROVÉST FUNGICIDNÍ OŠETŘENÍ ŘEPKY PROTI BÍLÉ HNILOBĚ. OPTIMÁLNÍ TERMÍN OŠETŘENÍ BBCH 63-65.

V rozhodování o ošetření a výběru přípravků je možné pracovat s podrobnými informacemi na Rostlinolékařském portále ÚKZÚZ:

Škodlivé organismy (ŠO)/Choroby/bílá hniloba řepky/prognóza.

Systém prognózy ÚKZÚZ pracuje s meteorologickými údaji a předpovědí počasí.


Agrotechnická kontrola porostů řepky ozimé z pohledu přezimování: 21.2.2023

Ing. Andrea Rychlá

Přezimování řepek ozimých lze v současné době hodnotit jako úspěšné, bez většího vyzimování. Dlouhý a teplý podzim měl za následek přerůstání porostů, hlavně neošetřených morforegulátorem. Mírnější zima umožnila řepkám vegetovat, i když v omezené míře. K dnešnímu dni jsou patrné výrazné rozdíly mezi rostlinami ošetřenými morforegulátorem a rostlinami neošetřenými. Pozorujeme silné poškození starší listové plochy, uhnívání řapíků a celkové oslabení porostů. Naopak rostliny na ošetřených plochách jsou nepoškozené, silné, ve fázi přilehlé listové růžice.

V případě obou agrotechnik ale pozorujeme vyšší výskyt nafialovělých rostlin, což je způsobeno strádáním porostů z důvodu nedostatečné výživy a nepřístupnosti živin.

Na nejstarších listech je patrný vyšší výskyt fomy. 


20.2.2023

Zaznamenány otvory na řapících listů a černé léze odpovídající fomovému černání. Otvory/poškození je způsobené larvami dřepčíka olejkového. Poškození je zvlášť zřetelné na rostlinách citlivé odrůdy. Ty byly odebrány z fungicidně neošetřených ploch na podzim. Kořenové krčky a kořeny nevykazovaly na podélném řezu příznaky napadení (bez napadení 99 % odebraných rostlin).

Stav porostu k 20.2.2023


Podzim 2022

Porosty byly zasety 17. srpna 2022. Vzcházení bylo vyrovnané. 

Fomové černání stonku řepky (Leptosphaeria maculans)

Tabulka: Nálety askospor patogena L. maculans hodnoceny jako vysoké – vysoké riziko napadení.

Sledovaná data    Počet askospor

1.-10.9.2022           357

11.-20.9.2022       258

21.-30.9.2022        136

1.4.-4.10.2022      218

Stav na podzim 2022

První výskyty fomového černání byly v pokusech zaznamenány v polovině září na pravých listech.

Říjen 2022: Napadení listů bylo hodnoceno jako střední až vysoké. Před zimou nebylo zaznamenáno napadení kořenů a kořenových krčků. Byly zaznamenány rozdíly v napadení mezi odrůdami. 

Stav porostu k 25.11.2022


Monitoring chorob duben-červenec 2022

Kontaminace petalů askosporami S. sclerotiorum

Kontaminace byla hodnocena v průběhu kvetení řepky olejky ozimé. Na lokalitě Chvalíkovice byly zvýšené kontaminace zaznamenány 6. dubna. V Šumperku (chladnější lokalita) kolega zaznamenal zvýšené kontaminace asi o týden později. První výskyty choroby byly zaznamenány v polovině čarvna 2022.

Optimální podmínky pro infekci:

  • Střídání období bez srážek a se srážkami
  • Relativní vlhkost vzduchu 80 %
  • Teplota 7 °C, optimálně průměrná denní teplota 13 °C.